24.06.2026 - Slavnostní chvíle spojená s prvními čtenářskými zážitky čekala na prvňáčky Základní školy a Mateřské školy Dr. Olszaka v Karviné. V oddělení polské literatury Regionální knihovny Karviná se uskutečnilo jejich pasování na čtenáře. Děti si převzaly čtenářské průkazy, knižní dárky a hned si mohly vyzkoušet, jaké to je půjčit si svou první knihu.
Symbolického pasování se ujali náměstek primátora města Karviné Andrzej Bizoń a ředitelka Regionální knihovny Karviná Markéta Kukrechtová. Mezi nové čtenáře tak slavnostně vstoupilo sedmnáct dětí, které si z knihovny odnesly nejen svůj první průkaz, ale také dvě knihy. Jednou z nich byl nejnovější díl oblíbené série Kocia szajka/Kočičí tlupa polské autorky Agaty Romaniuk, druhou pak publikace Píp – Papoušek to ví líp od spisovatelky Marky Míkové a ilustrátorky Martiny Krkošky v rámci projektu Knížka pro prvňáčka.
Součástí programu byla také divadelní scénka z knihy Kocia szajka/Kočičí tlupa, kterou pro děti připravily knihovnice Marcela Wierzgoń, Dorota Wawreczka a Marta Orszuliková. Po slavnostní části se prvňáčci přesunuli do půjčovny, kde mohli své nové čtenářské průkazy hned využít a vybrat si první knihy k vypůjčení.
Pasování na čtenáře má dětem připomenout, že četba může být zdrojem zábavy a poznání. Zároveň je povzbudit k tomu, aby si cestu ke knihám a do knihovny našly i během letních prázdnin.
„Slavnostní ceremoniál je pro děti krásným okamžikem, kdy se z posluchačů pohádek stávají malí čtenáři. Věřím, že si díky tomu vytvoří ke knihám blízký vztah a budou se do knihovny rády vracet,“ uvedla ředitelka Regionální knihovny Karviná Markéta Kukrechtová.
Slavnostní pasování v knihovně dětem otevřelo cestu do světa knih.
